Kultura

Marvel – to jeszcze nie koniec gry!

Choć ostatnia część Avengersów, mająca swoją premierę kilka miesięcy temu, wciąż grana jest jeszcze w kinach, a co więcej jej wydłużona wersja trafiła właśnie ponownie do kin, świat supebohaterów wcale nie jest gotowy, aby powiedzieć swoje ostateczne słowo. A dlaczegóż by miał? 🙂

Marvel nie zwalnia tempa, na początku lipca do kin wszedł nowy film o Spider-Manie, Spider-Man: Far from Home. Czy Wy również z niecierpliwością oczekujecie kolejnej odsłony przygód Petera Parkera, a może byliście pierwsi w kolejce po bilety?


Nawet jeśli nie jesteście zagorzałymi fanami Iron Mana, Kapitana Ameryki, Black Widow, Hulka, Thora czy Guardians of the Galaxy (sporo ich jest) oraz wcale nie siedzieliście w domu, oglądając wszystkie 22 filmy z uniwersum Marvela przed wielkim finałem, to musicie przyznać, że świat super bohaterów to nie tylko filmy, historie, postacie, koszulki, czapki, zabawki, gry, kostiumy, ta cała otoczka, której w mediach pełno… bo wszystko zaczęło się przecież od komiksów.


MoPoP – wystawa Marvel: Universe of Super Heroes

No właśnie! A to przecież komiksom poświęcona została w dużej mierze wystawa pt. Marvel: Universe of  Super Heroes, która była wielką sensacją na mapie popkulturowych wydarzeń w Seattle. W 2018 roku Marvel doczekał się swojej własnej wystawy w Muzeum Kultury Popularnej w Seattle (MoPOP), która dostępna była do zobaczenia przez ponad rok. Wystawa zapraszała do zapoznania się z 80-letnią historią Marvela od samego początku do współczesności, dzieląc się komiksowymi ciekawostkami, interaktywnymi atrakcjami i dawką wiedzy na temat uwielbianych przez tysiące ludzi superbohaterów. Ja też na niej byłam, miodu nie piłam, ale mogę podzielić się z Wami mega zdjęciami i ciekawostkami. 🙂

W dzień otwarcia do Muzeum przyszło ponad 7 tys. ludzi, aby nacieszyć oczy oryginalnymi artefaktami oferowanymi przez MoPOP. Setki ludzi stało w ogromnej kolejce w dniu otwarcia, aby dowiedzieć się więcej o imperium jakim jest Marvel i odkryć, że filmy, które być może znamy najbardziej, to jednak nie wszystko.

Zajmująca powierzchnię ok. 930 m2, oferująca ponad 300 artefaktów wystawa była największą jaka do tej pory odbyła się w MoPOP. Marvel: Universe of Super Heroes zawierała oryginalne artefakty, w tym ikoniczne dzieła sztuki, kostiumy i rekwizyty z takich filmów jak Iron Man, Captain America czy Jessica Jones i nie tylko!

Marvel – jak to się wszystko zaczęło, pierwszy komiks

Wystawa zaczyna od samego początku, czyli od pokazania pierwszego Marvelowego komiksu! Pochodzi on z kolekcji Kelvina Williamsa.

Uważany obecnie za jeden z najbardziej pożądanych kolekcjonerskich komiksów na świecie, pierwszy komiks Marvela opublikowano jesienią 1939 roku.

Za projekt okładki odpowiadał ilustrator Frank R. Paul. Sam komiks zawierał w sobie mieszankę opowieści przygodowych i tych o superbohaterach. To tu pojawiły się po raz pierwszy postacie takie jak Human Torch (nie należy mylić go z postacią o tej samej nazwie, znanej później z „Fantastic Four”, tutaj mamy do czynienia z pierwotną wersją tej postaci) oraz Sub-Mariner.

Spider-Man

 

„Wielka moc niesie ze sobą wielką odpowiedzialność”

 

To chyba jeden z najbardziej znanych cytatów pochodzący z komiksów o Spider-Manie, a dokładniej z komiksu Amazing Fantasy #15 autorstwa Stana Lee. Któż z nas nie kojarzy tego popkulturowego przesłania! Stało się tak, poniekąd za sprawą dwóch serii filmów o Spider-Manie, z Toby Maguirem oraz Andrew Garfieldem, ale to jeszcze nie koniec, bo doczekaliśmy się kolejnej z Tomem Hollandem. Ta wersja została włączona w Marvelowy świat superbohaterów, których zdążyliśmy poznać do tej pory. Ale dlaczego nie stało się to wcześniej? Powód dla którego, żaden z wcześniejszych Spider-manów nie trafił do kanonu Marvelowych filmów, jest taki, iż Marvel Studios nie posiadał praw autorskich do postaci Spider-Mana.

Wcześniej posiadała je firma Sony. Obecnie firmy dogadały się na tyle, iż Sony tworzy solowe filmy o Spider-Manie, a Marvel ma prawo używać wizerunku i podejmowania kreatywnych decyzji dotyczących postaci w zbiorowych filmach o super bohaterach, jak miało to miejsce w Captain America: Civil War (2016), Avengers: Infinity War (2018) czy Avangers: Endgame (2019).

Jest to o tyle ciekawe, że przeciętny odbiorca nie zdaje sobie sprawy jak wiele rzeczy dzieje się za zamkniętymi drzwiami takich produkcji. Jak np. walka o prawa autorskie. Marvel jednak wybrnął z sytuacji znakomicie, mówiąc, iż Peter Parker byłby za młody, żeby pojawić się we wcześniejszych filmach, gdyż był jeszcze nastolatkiem i dopiero nie tak dawno temu odkrył swoje moce.

Pokazane poniżej zdjęcia oryginalnych rysunków Spider-Mana, to nie lada uczta dla wiernych fanów tego bohatera. Przez wiele lat myślano bowiem, iż rysunki zaginęły, dopóki to w 2008 roku nie zostały one anonimowo przekazane Bibliotece Kongresu w Washington, D.C.. Ta kluczowa dla historii postaci strona komiksu ze zdjęcia, pokazuje po raz pierwszy ever postać Spider-Mana oraz jego ikoniczny strój i urządzenia na nadgarstkach do rzucania sieci.

Doctor Strange

 

Strange: [After Mordo hands him a card that reads „Shamballa”]
What is this? My mantra?
Mordo: It’s the Wi-Fi password. We’re not savages.

 

Wchodząc do części poświęconej Doctorowi Strange, tak jak i on odkrywamy świat magii i alternatywnych wymiarów zaklęty w lustrach, znajdujących się wszędzie, nawet na suficie. W przeszklonej gablocie możemy zobaczyć cały strój noszony przez Benedicta Cumberbatcha wraz z latającą peleryną, oraz Oko Agamotto, skrywające w sobie Kamień Czasu, dający możliwość manipulowania czasem. To ten sam kamień poszukiwany także przez Thanosa.

 

Iron Man, pracownia Tony’ego Starka

 

„Genius, billionaire, playboy, philanthropist”.

 

Kolejna część wystawy przenosi nas do pracowni Tony’ego Starka. Mamy tu okazję do zobaczenia z bliska jak wyglądają cybernetyczne zbroje Iron Mana. I to nie tylko te najnowsze, ze wszystkimi technologicznymi bajerami, ale również ta zniszczona podczas walki. Absolutnym białym krukiem tej kolekcji jest pierwsza zbroja zbudowana przez Tony’ego Starka, znana z pierwszego filmu o Iron Manie, Iron Man (2008). Choć zbroje są za szybą, to patrząc na nie trudno nie mieć wrażenia, że oto tu przed Tobą stoi Iron Man! ;P Uu… aż mam ciarki!

Captain America

„Avengers Assemble!”

 

To imię mówi samo za siebie! Ucieleśnienie prawdziwego patriotyzmu oraz amerykańskiego żołnierza w postaci Steve Rogersa aka Captain America. W filmach w tę postać wcielił się aktor Chris Evans.

Atrybutem Captain America jest oczywiście jego super silna tarcza, która na wystawie kusi zza szyby swoim blaskiem. Ta przedstawiona na zdjęciu powyżej, to tarcza uszkodzona w jednej z walk, wykorzystano ją na planie filmu Capitan America: The First Avengers (2011).

W gablocie poniżej możemy zobaczyć tarczę oraz cały oficjalny uniform, w jakim aktor Chris Evans wystąpił na planie filmu Avangers: Age of Ultron (2015). Obok znajduje się kostium postaci Winter Soldier noszony przez aktora Sebastiana Stana z filmu Captain America: Winter Soldier (2014). 

Thor

„Odin’s beard!”

Oczywiście wśród grona superbohaterów nie mogło zabraknąć również Thora! Mityczny nordycki bóg, następca tronu Asgardu, syn Odyna. Atrybutem Thora jest młot Mjolnir, dzięki któremu może wzywać pioruny oraz nimi władać. Po drodze do wystawy możemy podziwiać figurę całej sylwetki Thora zwisającą z sufitu muzeum.

Wśród artefaktów znajduje się także kostium Thora, noszony przez aktora Chrisa Hemswortha z filmu Thor: The Dark World (2013) oraz pochodzący z filmu Thor: Ragnarok (2017) kostium Heli – siostry Thora noszony przez wcielającą się w tę postać aktorkę Cate Blanchet. To nakrycie głowy naprawdę robi wrażenie!


Ciekawostką odnośnie artefaktów jest to, że młot Thora, zrobiony jest z papieru i waży zaledwie 170g. Z drugiej strony wyobrażacie sobie, żeby przez cały dzień na planie filmowym machać „prawdziwym” Mjolnirem, wymagałoby to iście wikingowej siły!

 

X-Men, Wolverine

„I’m the best there is at what I do. But what I do isn’t very nice”.
– Wolverine

Część z Was kojarzy zapewne z dzieciństwa serial animowany X-Men, emitowany w polskiej telewizji około lat 1991-1997, opowiadający o przygodach ludzi posiadających gen X, który daje im nadludzkie moce. To tam mogliśmy zapoznać się z postaciami takimi jak Beast, Jean, Cyclops,  Gambit, Profesor Xavier czy Wolverine.

Stworzeni przez Stana Lee oraz Jacka Kirby w 1963 roku X-Meni tworzą grupę mutantów o super mocach, których zadaniem jest ochraniać ludzi, którzy boją się ich i pogardzają nimi.

Ta seria, jak żadna inna w świecie Marvelowych komiksów, podejmuje bardzo ważne tematy dotyczące strachu przed brakiem akceptacji, inności, tolerancji. Posiadanie supermocy, bycie „mutantem” stało się metaforą tego, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą brak tolerancji.

 

Guardians of The Galaxy, Groot

„I am Groot”

 

To zdanie może mieć miliony znaczeń. Zależnie od tego jak jest wypowiedziane. To jedna z cech, za którą tak lubimy tą postać. Ucieszyłam się, wchodząc do sekcji wystawy poświęconej Guardians of The Galaxy, że można było znaleźć tam Groota! To jedna z moich ulubionych postaci z tego filmu, i Rocketa też lubię, Gamora też jest super, no i Star Lord – heloł! No dobra, poddaję się, wszyscy są świetni! Postać Groota widoczna w filmie została stworzona całkowicie przy użyciu efektów komputerowych, jednakże artyści pracujący nad postacią potrzebowali swego rodzaju modela, podstawy wyglądu postaci, do której mogliby wracać. Tak powstał ten przepiękny model Groota.

Oprócz tego możemy znaleźć tam kultowego walkmana należącego do Petera Quilla (Awesome Mix Vol.1.) oraz sztylety Draxa.

Pierwszy komiks o Guardians of The Galaxy pojawił się w 1969 roku, ale ponoć różnił się sporo od znanej nam filmowej wersji.

Black Panther

„Wakanda Forever!”

Kiedy wystawa Marvel: Universe of Super Heroes miała swoja premierę, film Black Panther był na ekranach kin dopiero od około dwóch miesięcy. Tym bardziej zaskoczył fakt, że Black Panther miał swoją sekcję, zawierającą oryginalne stroje noszone przez aktorów w tym filmie.
Komiksowa postać Black Panther zadebiutowała w Fantastic Four #52 w 1966 roku. 


W innych sekcjach wystawy znajdowały się gabloty i plansze poświęcone takim postaciom jak Agents o S.H.I.E.L.D, Black Widow, Vision, Captain Marvel, a także „nowe” w tamtym czasie seriale dostępne na Netflix, takie jakie Jessica Jones, Luke Cage czy Derdevil.

Komiksy poruszają bardzo wiele tematów, i to nie tylko tych błahych. W tych Marvela znajdują się superbohaterowie o różnych płciach, rasach, mocach, problemach podejmujących prawdziwe życiowe tematy, jak tolerancja, odpowiedzialność, dorastanie,  radzenie sobie z problemami, które w dzisiejszym świecie również nie są nam obce.

Hulk, Black Widow, Silver Surfer, Avangers

Captain Marvel, Ms.Marvel


Luke Cage, Iron Fist, Daredevil

Przed opuszczeniem wystawy przechodziło się przez swego rodzaju komiksową biblioteczkę: specjalny pokój z kanapami i porozkładanymi rożnymi komiksami, gdzie mogliśmy poddać się chwilowej refleksji nad tym wszystkim, co zobaczyliśmy, lub po prostu sobie poczytać. Dla tych wszystkich, którzy nie chcieli jeszcze opuścić wystawy, aby jeszcze choć na chwilę zostać w świecie superbohaterów, wystarczyło tylko sięgnąć po komiks i zacząć czytać.

W 80-letniej historii Marvela, kluczową rolę odegrało wiele osób. Jednakże te, którym poświęcono osobne kąciki artysty na wystawie, to:

STAN LEE – legenda w świecie komiksów, większość filmów Marvela zawiera krótkie sceny, w których możemy zobaczyć Stana Lee w różnych rolach. Ostatni występ miał miejsce w tegorocznym Avangers: Endgame (2019). Odpowiedzialny za stworzenie komiksu o Fantastic Four, jak również takich postaci jak Hulk, Iron Man, Thor, X-Men (wraz z Jackiem Kirbym), Daredevil (wraz z Billem Everettem), Doctor Strange (razem ze Steve’em Ditko) i najpopularniejszy super heros z uniwersum Marvela, Spider-Man.

JOHN KIRBY – współtworzył Captain America, The Incredible Hulk, oryginalnego X-Men, Marvela Thora, i zrobił pierwsze szkice koncepcyjne dla Iron Mana.

STEVE DITKO – autor komiksów i pisarz, wraz z Stanem Lee odpowiedzialny za stworzenie Spider-Mana i Doctor Strange.


Dla wielu fenomen Marvela nadal pozostaje zagadką. Tłumy fanów na premierach, rozkładanie na czynniki pierwsze wchodzących do kin filmów i ich zgodności z komiksami na kanałach YouTube czy niegasnąca popularność komiksów. Wprowadzenie do naszego życia superbohaterów pokazuje nam jak daleko mogą sięgać wodze wyobraźni oraz tego, że w życiu każdego przychodzą takie chwile, kiedy sami chcielibyśmy zostać obdarzeni supermocą, żeby poradzić sobie z trudami dnia. Lee, Kirby, Ditko wykorzystali medium jakim są komiksy, aby trafić do bardzo dużej rzeszy ludzi. Do dzieci, nastolatków i dorosłych, bo przecież komiksy są dla wszystkich. Komiksy i filmy Marvela stały się stałym elementem kultury popularnej i choć towarzyszą nam od 80 lat, to można śmiało powiedzieć, że – to jeszcze nie koniec!

Obecnie wystawa znajduje się w The Franklin Institute w Filadelfii i będzie tam od kwietnia do września 2019 roku.


Mam nadzieję, że dobrze bawiliście się czytając ten wpis, jeśli tak, zostawcie jakiś znak po sobie w komentarzu! Dzięki 🙂

 

Źródła:

 1. The Seattle Times, „MoPOP’s ‘MARVEL: Universe of Super Heroes’ is super fun for comics nerds and novices alike” by
  Paul Constant, <https://www.seattletimes.com/entertainment/visual-arts/mopops-marvel-universe-of-super-heroes-is-super-fun-for-comics-nerds-and-novices-alike/> dostęp:11.07.2019.
 2. Wikipedia, hasło: X-Man, <https://pl.wikipedia.org/wiki/X-Men_(serial_animowany_1992)#Wersja_polska> dostęp: 11.07.2019.
 3. Wikipedia, hasło: Bucky Barnes,<https://en.wikipedia.org/wiki/Bucky_Barnes> dostęp: 11.07.2019.
 4. Wikipedia, hasło: Kapitan Ameryka<https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapitan_Ameryka>dostęp: 11.07.2019.
 5. Wikipedia, hasło: Stan Lee, <https://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_Lee> dostęp:11.07.2019.
 6. Marvel Fandom Wiki, Oko Agamotto <https://marvel.fandom.com/pl/wiki/Oko_Agamotto> dostęp 11.07.2019.
 7. MoPOP Blog,”Artifact Stats: Thor’s Hammer”, byRachael Lovette,<https://www.mopop.org/about-mopop/the-mopop-blog/posts/2019/february/artifact-stats-thor-s-hammer/> dostęp 11.07.2019.
 8. Wkipedia, hasło: Czarna Pantera, <https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_Pantera_(Marvel)> dostęp 11.07.2019.
 9. Slash film,”If ‘Spider-Man: Far From Home’ Doesn’t Make a Billion Dollars, Sony Breaks Free of the Marvel Studios Deal”  by Ben Pearson<https://www.slashfilm.com/spider-man-contract/> dostęp 16.07.2019.

Muzyka do wystawy została specjalnie skomponowana przez Lorne Balfe. Wyprodukowana przez Lorne Balfe i Hansa Zimmera. Soundscape designed by Sebastian Purfurst and Hendrik Neumerkel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *